Until yesterday. Yesterday, I reached a new all-time low. It cost me $5.63 to eat! Yay! That means that, if I can continue at this rate (and we're not even in a good--cheap--season yet), my total food budget will be less than $40 per week!
Here's a breakdown of what I ate, what it cost me, and how it contributed to my health. I'm showing Cost, Calories, then Caloronutrient Breakdown (carbs/protein/fat), in that order.
Meal #1
2 lb. bananas $1.18 800 93/4/3
1 lb. papaya $1.26 225 88/9/3
Total $2.44 1024 91/6/3
Meal #2
2 lbs. oranges (5) $2.40 424 90/9/1
9.5 oz. pummelo $.29 160 91/8/1
1 cucumber $.50 30 88/10/2
Total $3.38 616 90/9/1
Grand total for the day: $5.63 1639 90/8/2
That equates to 3 cents per calorie! YAY ME!
2 comments:
Ana,
Just found your blog! Love this breakdown...I find that, as with any food plan...it can be as inexpensive (to a degree) or as expensive as you choose it to be. Look forward to hearing more from you.
Ana,
Is your husband eating the same amount?
Post a Comment